Jesień to czas kiedy wiele osób zaczyna gromadzić zapasy na zimę w postaci dodatkowych kilogramów. Sprzyjają temu coraz brzydsza pogoda i krótsze dni, które zachęcają do pobytów w domu i pocieszania się wysokokalorycznymi przysmakami. Prowadzi to do nadwagi lub nawet otyłości, która jest dużym problemem zdrowotnym, socjalnym i ekonomicznym w wielu krajach.

Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten poważny problem Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 24 października – Światowym Dniem Walki z Otyłością.

Co to jest otyłość?

Otyłość – to złożona, przewlekła choroba, charakteryzująca się zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. Często nie kojarzy się ona ludziom z chorobą ale z pewną niedogodnością, na którą narażony jest organizm. Otyłość jest jednak zakwalifikowana przez lekarzy jako poważna choroba!

Dlaczego powstaje otyłość?

Otyłość powstaje głównie na skutek nieodpowiedniego stylu życia z dodatnim bilansem energetycznym. Dodatni bilans energetyczny – oznacza, że więcej energii jest przyjmowanej do organizmu w postaci pokarmu, niż zużywanej we wszystkich procesach życiowych. Nadmiar dostarczanej energii jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. Nie zawsze jednak nadwaga i otyłość są spowodowane przejadaniem się i brakiem aktywności fizycznej.

Jakie są typy otyłości?

  • Otyłość brzuszna (inaczej centralna, wisceralna, trzewna, androidalna, typu jabłko) – występuje, gdy tkanka tłuszczowa nagromadzona jest głównie w górnej partii ciała, w obrębie jamy brzusznej i nadbrzusza; przeważa u mężczyzn. Jest bardzo niebezpieczna, ponieważ tłuszcz gromadzi się wokół ważnych życiowo narządów.
  • Otyłość pośladkowo-udowa (inaczej gynoidalna, obwodowa, typu gruszka) – występuje, gdy tkanka tłuszczowa nagromadzona jest w okolicy bioder, podbrzusza, ud i pośladków; przeważa u kobiet.

Dlaczego leczenie otyłości jest bardzo ważne?

Otyłość trzeba koniecznie leczyć, ponieważ ma ona niekorzystny wpływ na zdrowie i znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zgonu!!

Może prowadzić do wielu powikłań, takich jak:

– Cukrzyca
– Podwyższony poziom cholesterolu
– Miażdżyca
– Nadciśnienie tętnicze
– Zaburzenia miesiączkowania
– Zespół policystycznych jajników
– Zaburzenia płodności
– Powiększanie się piersi u mężczyzn
– Stłuszczenie wątroby
– Kamica żółciowa
– Astma oskrzelowa
– Zespól bezdechu śródsennego
– Skrzywienie kręgosłupa
– Płaskostopie
– Przedwczesne zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostnym
– Roztępy i cellulit
– Nadmierne owłosienie
– Zwiększenie pocenia się
– Problemy psychologiczne: depresja, utrata poczucia własnej wartości


Udostępnij i podziel się wiedzą!