Wysokie stężenie cholesterolu we krwi to często występujący problem, dotykający około 50% dorosłych ludzi w Polsce. Długotrwale nieprawidłowy lipidogram to jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, przede wszystkim miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Udowodniono, iż wysokie stężenie cholesterolu we krwi można zmniejszyć odpowiednio się odżywiając.

Oto 8 produktów, które pomogą Ci obniżyć zły i podwyższyć dobry cholesterol:

1. Migdały

Migdały zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom tzw. „złego” cholesterolu LDL we krwi. Jak wykazały badania jedzenie codziennie 37 g migdałów (ok. jedna garść) pomaga zredukować poziom „złego” cholesterolu o 4%, a spożywanie każdego dnia 73 g migdałów obniża poziom „złego cholesterolu”, aż o 9,4%.

Poza tym w skórce migdałów znajdują się substancje, które chronią nienasycone kwasy tłuszczowe przed utlenianiem i zapobiegają powstawaniu zmodyfikowanych cząsteczek cholesterolu LDL. Takie zmodyfikowane cząsteczki mogłyby uszkodzić śródbłonek naczyń krwionośnych i prowadzić do rozwoju miażdżycy.

2. Grejpfruty

Grejpfruty

Badania dowodzą, że spożywanie codziennie jednego grejpfruta obniża poziom cholesterolu. Owoce te zawierają witaminę C, beta-karoten i kwas galakturonowy. Witamina C blokuje przemianę cholesterolu LDL w formę szkodliwą dla tętnic, natomiast beta-karoten chroni naczynia przed uszkodzeniem. Kwas galakturonowy zawarty w grejpfrutach rozpuszcza złogi cholesterolowe w tętnicach, a nawet może cofać już istniejące zmiany miażdżycowe.

3. Awokado

Jest to owoc, który cieszy się coraz większym powodzeniem w kuchni polskiej – to bardzo dobrze, ponieważ ma wiele zalet. Owoc ten zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom LDL-cholesterolu („złego cholesterolu”) i podwyższają poziom HDL-cholesterolu „dobrego cholesterolu”) we krwi. Poza tym owoc ten zawiera glutation i fitosterol, które hamują wchłanianie cholesterolu.

4. Owsianka

Płatki owsiane są źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie, który wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Wiąże on kwasy żółciowe i ich sole, zwiększa wydalanie tłuszczu z kałem i tym samym działa hipolipemicznie i hipocholesterolemicznie.

5. Ryby

Ryby (np. makrela, łosoś, tuńczyk, sardynki, śledzie) są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu we krwi. Poza tym obniżają ciśnienie tętnicze krwi, redukują ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów, a także wzmacniają odporność, działają przeciwnowotworowo oraz poprawiają pamięć i koncentrację.

6. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholestreolu LDL i lekko podnoszą poziom cholesterolu HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu).

7. Czosnek

Czosnek to „król przypraw” – obniża poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze krwi, zwalcza infekcje bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze, dostarcza witamin (A, B, C) oraz składników mineralnych (selenu, jodu, potasu, żelaza, wapnia, cynku, magnezu).

8. Produkty zawierające fitosterole roślinne

Fitosterole roślinne to związki zaliczane do tłuszczów, naturalnie znajdujące się w pożywieniu. Naturalnie znajdują się w ziarnach sezamu i pestkach słonecznika, ale są również dodawane do margaryn (Benecol, Flora Pro Aktive) i jogurtów. Chronią nasz układ sercowo-naczyniowy, obniżają poziom cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL. Aby były skuteczne należy przyjmować co najmniej 1 g fitosteroli dziennie.


Udostępnij i podziel się wiedzą!