Chłodzenie to wymiana ciepła między produktem spożywczym, a ośrodkiem chłodzącym (np. lodówką), któremu towarzyszy odparowanie pewnej ilości wody i przenoszenie ciepła z głębszych warstw na powierzchnię. W trakcie tego procesu obniża się temperatura, lecz nie przekracza ona punktu zamarzania soków komórkowych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Do przechowywania produktów w lodówce stosuje się zazwyczaj temperaturę od +4°C do 0°C, a przy szybkim schładzaniu ciepłego mięsa z uboju -5°C. W przechowalnictwie chłodniczym oprócz konieczności stosowania odpowiedniej temperatury dla danej grupy produktów, ważna jest również wilgotność powietrza i częstotliwość jego wymiany, która jest konieczna ze względu na zapachy, wydzielane przez żywność oraz usunięcie nadmiaru wilgoci.Chłodnictwo odgrywa zasadniczą rolę w gospodarce żywnościowej na całym świecie. Jest niezbędne w procesach technologicznych prawie wszystkich produktów spożywczych: mięsnych, drobiowych, rybnych, mleczarskich, owocowo-warzywnych i wielu innych. Przedłuża ono okres przydatności do spożycia surowców spożywczych oraz ich wyrobów.

Artykuły żywnościowe odznaczają się różną naturalną trwałością, tak więc dzięki chłodnictwu okres ich przydatności może się przedłużyć dla jednych do paru dni, dla innych do paru tygodni, czy nawet miesięcy. Ważne jest jednak, aby przestrzegać warunków przechowywania poszczególnych produktów w lodówce (Źródło: Bijok B., Bijok F., Dąbek A.: Surowce i technologia żywności. Część 2).

Produkty Temperatura w °C Okres składowania
 

Mięso (ogólnie)

 

-1 do -2 14-21 dni od uboju
 

Wędliny świeże

 

+2 do +6 1-2 tyg.
 

Konserwy mięsne

 

0 do +2 do 4 lat
 

Ryby w lodzie

 

-2 do 0 7-14 dni
 

Jaja

 

-1 do 7 m-cy
 

Masło

 

+2 do +4 4-6 tyg.
 

Margaryna

 

+2 do +4 ok.1,5 m-ca
 

Mleko

 

+1 do +2 2 dni
 

Ser twardy

 

+2 do +3 6-8 m-cy
 

Twaróg

 

0 do +1 parę tyg.
 

Jabłka

 

-1 do +4 6-9 m-cy
 

Truskawki

 

0 do +2 7-10 dni
 

Cytryny

 

+2 do +5 4 m-ce
 

Cebula

 

0 do +2 6-18 m-cy
 

Fasola szparagowa

 

0 do +1 2-4 tyg.
 

Smalec

 

-2 do +4 8-12 m-cy
 

Marchew

 

0 do +2 4-5 tyg.
 

Kalafiory

 

0 4 tyg.
 

Pomidory dojrzałe

+8 do +10 10 dni

Udostępnij i podziel się wiedzą!