Gęste, lśniące włosy i mocne paznokcie to pragnienie każdej kobiety.  To dzięki nim czujemy się piekne. Sprawdź w jakie produkty warto wzbogacic swój codzienny jadłospis, aby cieszyć się pięknymi włosami i paznokciami…

Na stan włosów i paznokci wpływa wiele czyników. Jednym z ważniejszych i zarazem tym, na który mamy bezpośredni wpływ jest sposób odżywiania się. Aby włosy i paznokcie prawidłowo rosły, potrzebują wielu aminokwasów, witamin i składników mineralnych.

Oto najważniejsze składniki pokarmowe, które wzmocnią Twoje włosy i paznokcie:

  • Aminokwasy siarkowe – to podstawowy składnik keratyny (naturalnej proteiny występującej we włosach, skórze i paznokciach). Keratyna to podstawowy budulec łodygi i osłonki włosa, produkowany w mieszkach włosowych. To ona wpływa na zdrowy, błyszczący wygląd włosów oraz brak tendencji do rozdwajania się. Aminokwasy siarkowe decydują o odpowiedniej strukturze włosa i poprawiają skręt kręconych włosów. Poza tym wzmacniają cebulki włosów, chronią włosy przed przedwczesnym siwieniem,przyspieszają ich porost i zapobiegają wypadaniu.

Źródła pokarmowe aminokwasów siarkowych to: mięso i jego przetwory, fasola, ryby, jajka. W przypadku niedoboru aminokwasów siarkowych w diecie, organizm potrafi je produkować samodzielnie pod warunkiem, że dostanie odpowiednią ilość siarki. Znajduje się ona m.in. w: czarnej rzepie, rzodkiewkach, chrzanie, cebuli, czosnku, brokułach, kalafiorze, czy brukselce.

  • Witamina B1 (tiamina) – przeciwdziała łojotokowegmu zapaleniu skóry głowy i przetłuszczaniu się włosów. Sprawia, że paznokcie sa mocne, zdrowe i odporne na uszkodzeia. Zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę występuje u osób pijących kawę, biorących antybiotyki i mających stresującą pracę.

Źródłem witaminy B1 są: drożdże, razowy chleb, grube kasze, płatki owsiane, suche nasiona roślin straczkowych, jaja, orzechy

Dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę to 1,3-2 mg. Tyle witaminy B1 znajduje się w:

0.1

  • Witamina B2 (ryboflawina) – wykazuje działanie przeciwłojotokowe skóry i dodatkowo zapobiega wypadaniu włosów i kruchości i rozdwajaniu się paznokci.

Źródłem witaminy B2 są: drożdże, nabiał, zielne warzywa liściaste, jaja, kasza gryczana, ryby, orzechy, razowy chlebb

Dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę to 1,5 – 1,7 mg. Tyle witaminy B2 znajduje się w:

0.0

  • Kwas pantotenowy – pobudza do pracy cebulki włosowe, co wpływa na szybszy ich wzrost. Jego niedobór może powodować łysienie.

Źródła kwasu pantotenowego to: otręby i płatki owsiane, razowy chleb, żółtko jaja, wątróbka, nasiona roślin strączkowych, drób

Dzienne zapotrzebowanie to 4,7 mg. Tyle kwasu pantotenowego znajduje się w:

0.2

  • Miedź – odpowiada za wzrost, gęstość i odporność włosów na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Uczestniczy także w wytwarzaniu barwników włosów. Dzięki niemu paznokcie są mocne, lśniące i szybciej rosną.

Źródła miedzi w pożywieniu to: orzechy, płatki owsiane, chleb gruboziarnisty, fasola, brokuły, buraki, szparagi, żeńszeń

Dzienne zapotrzebowanie na miedź to1,5 – 2,5 mg. Taka ilość miedzi znajduje się w:

0.3


Udostępnij i podziel się wiedzą!