Zawód dietetyka wymaga szerokiej, specjalistycznej wiedzy w zakresie odżywiania. Wśród społeczeństwa panuje przeświadczenie, że dietetyk pomaga tylko w utracie zbędnych kilogramów. Faktycznie, jest to jedno z jego głównych zadań, ale nie jedyne.

Pomoc w chorabach dietozależnych

Zalecenia żywieniowe w zależności od jednostki chorobowej bardzo się między sobą różnią. Nieprawidłowa dieta może nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego, tak ważna jest tu rola dietetyka, który oprócz odchudzania, zajmuje się także zapobieganiem i dietoterapią chorób. Dietetyk dobierze odpowiedni do danego schorzenia sposób odżywiania, który np. obniży poziom cholesterolu czy glikemii w surowicy krwi. Posługując się wiedzą i doświadczeniem ustali odpowiedni plan żywieniowy dla osób z chorobami układu krążenia.

Pomoc dla pacjentów onkologicznych

Chorym onkologicznym doradzi, w jaki sposób za pomocą diety mogą zniwelować dolegliwości związane z chorobą i jej leczeniem (chemioterapią, radioterapią). Dietetyk pomoże w przygotowaniu do operacji i będzie sprawował pieczę nad pacjentami po zabiegach. Powyższe przykłady to tylko część zadań dietetyka związanych z terapią chorób. Tak naprawdę, dobrze wykształcony dietetyk pomoże w zasadzie w każdej jednostce chorobowej.

Pomoc w alergii i nietolerancji pokarmowej

Dieta odgrywa również ważną rolę w profilaktyce i leczeniu alergii i nietolerancji pokarmowych. Spożycie produktów zawierających uczulające alergeny może mieć katastrofalne skutki. Jeśli produkty są oczywistym ich źródłem, problem wówczas nie jest duży. Niestety, niektóre pokarmy w procesie produkcji mogą zostać zanieczyszczone alergenami i spowodować niepożądane reakcje.

Zadaniem dietetyka w tym przypadku będzie edukacja pacjenta w zakresie wyboru odpowiednich dla niego produktów. Dietetyk podzieli się swoją specjalistyczną wiedzą o zanieczyszczeniach żywności, a także ułoży zbilansowany jadłospis, eliminując wszystkie uczulające produkty.

Pomoc w niedowadze

Do zadań dietetyka należy również pomoc w zwiększeniu masy ciała. Osoby z niedowagą są często narażone na niedobory witamin i składników mineralnych. Zbyt niska masa ciała bywa równie groźna jak zbyt wysoka. Taki stan niesie zagrożenie dla zdrowia i życia takich osób. Tu powinien wkroczyć dietetyk, który potrafi ocenić sytuację i wdrożyć odpowiednie postępowanie żywieniowe. Specjalista precyzyjnie określi zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze i pomoże uzyskać pożądaną masę ciała w zdrowy sposób.

Zwiększenie masy ciała to także jeden z celów, które stawiają sobie sportowcy. W sportach siłowych najbardziej pożądaną składową ciała jest masa mięśniowa, uzyskana kosztem tkanki tłuszczowej. Aby rozbudować mięśnie, oprócz podnoszenia ciężarów ważna jest dieta bogata w białko. Sportowcy powinni zasięgnąć porady dietetyka, który ułoży nieobciążający narządów wewnętrznych plan żywieniowy i pomoże osiągnąć pożądaną masę ciała.

Pomoc dzieciom i ich rodzicom

Dietetyk chętnie pomoże wszystkim rodzicom, którzy nie bardzo wiedzą, jak karmić swoje dzieci. W okresie najintensywniejszego rozwoju, jakim jest dzieciństwo, ważne jest pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze w stu procentach. Dietetyk doradzi, jakie produkty spożywcze będą najlepsze dla dziecka. Podpowie, w jaki sposób oduczyć je spożywania słodyczy i słonych przekąsek.

Pomoc kobietom w ciąży i kobietom karmiącym

Porada specjalisty w zakresie żywienia może być także przydatna w okresie ciąży i laktacji. Potrzeby matki wraz z rozwojem płodu rosną i istotne jest wówczas dostarczenie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Aby nie popełnić żadnego błędu, każda przyszła mama powinna udać się do dietetyka, który doradzi, jak pod względem żywieniowym przygotować się do narodzin swojego dziecka.

Warto zapamiętać

Jak się okazuje, dietetyk oprócz odchudzania zajmuje się jeszcze wieloma innymi zadaniami. Jest to zawód bardzo odpowiedzialny, wymagający odpowiedniego przygotowania i kwalifikacji. Właściwie dobrany plan żywieniowy może przynieść korzyść w wielu aspektach życia.


Udostępnij i podziel się wiedzą!