Międzynarodowy zespół naukowców odkrył gen 9p21, który jest odpowiedzialny za rozwój chorób serca i starzenie się organizmu. Co prawda nie mamy wpływu na to, jaki genotyp otrzymujemy od naszych potomków, ale możemy zmniejszać działanie niektórych genów.

Badania naukowe dowodzą, że dieta bogata w surowe warzywa i owoce może osłabiać działanie genu 9p21…

Przeprowadzono największe dotychczas badania na temat wpływu diety na działanie genów. W eksperymencie uczestniczyło 27 tysięcy osób z pięciu grup etnicznych: z Europy, Azji Południowej, Chin, Ameryki Łacińskiej i krajów arabskich. Zaobserwowano, że dieta zawierająca duże ilości surowych warzyw i owoców osłabiała działanie genu 9p21 i zmniejszała ryzyko chorób układu krążenia u osób obciążonych genetycznie.

„Wiedzieliśmy, że gen 9p21  zwiększa ryzyko chorób serca u osób, które go posiadają” – powiedział dr Jamie Engert, badacz chorób układu krążenia Research Institute of the McGill University Health Centre – „Ale ogromną niespodzianką był fakt, że zdrowe odżywianie może znacznie osłabić jego działanie”.

Dotychczas nie udało się wytłumaczyć tej interakcji, dlatego konieczne są kolejne badania w tym kierunku.

Otrzymane wyniki przysłużą się opracowaniu nowych metod leczenia i dają ogromną nadzieję na zmniejszenie umieralności z powodu chorób serca w przyszłości.

Źródło: Science Daily


Udostępnij i podziel się wiedzą!