Powszechnie uważa się, że jedzenie jajek jest niebezpieczne dla naczyń krwionośnych. Nie wierzmy w ten mit! Naukowcy twierdzą, że osoby z prawidłową gospodarką lipidową mogą jeść jajka nawet codziennie…

Żółtka jaj co prawda zawierają znaczące ilości cholesterolu, ale według badań nie odnotowuje się znaczącego wzrostu poziomu cholesterolu we krwi po ich zjedzeniu. Nie ma więc konieczności eliminowania jaj z diety!

Jajka są bardzo odżywcze

Dostarczają wielu witamin (A, E, D, K, B12, kwasu foliowego), składników mineralnych (potasu, siarki, żelaza, fosforu, cynku) oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Poza tym badania naukowe wykazały, że jedzenie jajek pomaga zmniejszyć masę ciała! Jest to związane zapewne z tym, że jajka przyspieszają przemianę materii i zmniejszają uczucie głodu na wiele godzin.

Najzdrowsze są jajka gotowane na miękko lub w koszulkach (są łatwiej strawne).

Na co zwracać uwagę kupując jajka?

  • Kolor skorupki – nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o wartość odżywczą jajek.
  • Każde jajo musi mieć stempel z odpowiednią cyfrą (od 0 do 3), symbolem państwa, z którego pochodzi i weterynaryjnym numerem farmy. Czasem na stemplu zawarte są też inne informacje.
  • Stempla nie muszą posiadać jaja sprzedawane np. na targu przez gospodarza, który ma stadko nie przekraczające 50 kur.
  • Cyfra na stemplu mówi nam o tym, w jakich warunkach żyje kura, która zniosła jajko.

– cyfra 3: oznacza chów klatkowy kur. Takie jajka są zazwyczaj najtańsze, bo kury żyjące w takich warunkach znoszą bardzo dużo jaj. Nioski przez całe życie są zamknięte w klatkach, stojących jedna na drugiej. Czasem są tak stłoczone, że nie mają możliwości obrócenia się. Karmi się je wyłącznie sztuczną paszą.
– cyfra 2: oznacza chów ściółkowy kur. Kura całe swoje życie spędza w zamkniętym kurniku, jest karmiona sztuczną paszą, ale przynajmniej może się swobodnie poruszać.
– cyfra 1: oznacza hodowle wolno wybiegową. Kury mogą w ciągu dnia chodzić po podwórku, zjadają trawę i dżdżownice, a w kurniku zamyka się je dopiero na noc. Jajka od takich kur są smaczniejsze i zdrowsze, bo zawierają więcej m.in. żelaza.
– cyfra 0: oznacza chów ekologiczny. Takie jaja są najdroższe. Kury biegają wolno po podwórku i wracają do kurnika, kiedy chcą. Zimą są karmione paszą z ekologicznym certyfikatem.

  • Na opakowaniu jajek powinna być jeszcze informacja o rozmiarze jaj: XL– jaja bardzo duże (ważące ponad 73 g/ sztuka), L– jaja duże (63-73 g/sztuka), M– jaja średnie (53-63 g/ sztuka), S– jaja małe (poniżej 53 g/sztuka).

Najzdrowsze jaja

Najzdrowsze są jaja znoszone przez kurki zielononóżki. Nioski takie są hodowlane wyłącznie w gospodarstwach ekologicznych, ponieważ w zamknięciu natychmiast zdychają. Jaja od tych kur są smaczniejsze, mają lepszą jakość i są zdrowsze (mają o jedną trzecią mniej cholesterolu niż zwykłe jaja). Poza tym rzadziej uczulają alergików.

Jaja przepiórcze także są zdrowsze niż zwykłe jaja kurze. Mają mniej tłuszczu i cholesterolu, a ich białko ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zawierają fosfor, żelazo, miedź, cynk i witaminy z grupy B.

Jaja kacze i gęsie mają oleisty, specyficzny smak, dlatego używa się ich tylko w przemyśle cukierniczym do wyrobu ciast. Poza tym  jaja te bardzo często są zainfekowane Salmonellą.

Jajo strusie – jedno waży około 1,5 kg i odpowiada 30-35 jajkom kurzym. W większości jajko to składa się z białka, zawiera więcej niż jajko kurze korzystnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i zarazem mniej cholesterolu. Aby ugotować na twardo jedno jajo strusie potrzeba około 2 godzin.

Źródło: K. Bosacka, M. Kozłowska-Wojciechowska: Czy wiesz, co jesz?


Udostępnij i podziel się wiedzą!