Kto z nas nie pamięta słynnej akcji sprzed kilkunastu lat, gdzie w jednej z reklam Bogusław Linda wypowiada słynne hasło: “Pij mleko, będziesz wielki!”. Ciekawe czy dziś, gdy na temat właściwości mleka wiemy o wiele więcej, a coraz więcej ludzi staje przed dylematem, zadając sobie pytanie “czy mleko jest zdrowe?”, ktoś jeszcze zdecydowałby się na kampanię zachęcającą do spożywania go?

Pokolenie wychowane na krowim mleku

20, 30 (i więcej) lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, czy mleko jest zdrowe, gdyż stanowiło to niejako oczywistość. Dzieciom od małego podawano krowie mleko, które nie tylko traktowano jako najcenniejsze źródło białka, ale wielokrotnie także jako zamiennik mleka matki! Dziś sytuacja, w której noworodkowi podawane jest mleko krowie wydaje się niemożliwa, jednak jeszcze 20-30 lat temu nie stanowiło to nagannej praktyki.

Nie trzeba sięgać pamięcią tak daleko wstecz. Współcześnie wiele osób nadal dba o dostarczenie organizmowi codziennie porcji (minimum jednej szklanki) mleka. Czy jednak tak właśnie powinniśmy postępować? Czy mleko jest zdrowe? Czy właściwości tego napoju to tylko powtarzany z pokolenia na pokolenie mit? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Czy mleko jest zdrowe? – obalamy popularne mity na temat mleka!

MIT 1 – Krowie mleko jest zdrowe bo zawiera dużo białka
Mleko krowie zawiera znacznie więcej białka niż mleko ludzkie (około 3 razy więcej). Natomiast podczas karmienia piersią przez kobiety z czasem zawartość białka w mleku matki spada, ponieważ u niemowląt maleje zapotrzebowanie na nie. Oznacza to, że organizm ludzi nie potrzebuje aż tyle białka ile zawiera go mleko krowie!
Z kolei mleko, wytwarzane u kobiet podczas laktacji zawiera trzykrotnie więcej lecytyny. Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Nadmiar białka i tłuszcz zawarty w mleku krowim pitym przez dzieci z pewnością prowadzi do ich szybkiego wzrostu fizycznego. Nie wiąże się to jednak w żaden sposób z rozwojem emocjonalnym. A w przyszłości może także skutkować nadwagą. Czy zależy Ci na tym aby Twoje dziecko rosło szybko ale niezdrowo?

MIT 2 – Każdy człowiek powinien pić mleko
Mleko krowie jest jednym z najbardziej alergennych produktów. Z wiekiem w organizmie człowieka zanika enzym laktaza, niezbędny do trawienia cukru mlecznego – laktozy. Nietolerancja laktozy wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak np.: problemy skórne: egzema, trądzik, pokrzywka; problemy żołądkowe: bóle brzucha, biegunki, wymioty; a także nawet nadmierne pocenie się i zmęczenie, częste przeziębienia z kaszlem i katarem oraz wiele innych… Czy czytając te objawy masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, co do tego, czy mleko jest zdrowe?

Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy powinieneś jak najszybciej zmienić nawyki żywieniowe (całkowicie rezygnując z mleka) oraz udać się do alergologa w celu wykonania niezbędnych badań!

MIT 3 – Jeśli nie mam nietolerancji laktozy, mogę pić mleko
Nie tylko laktoza sieje spustoszenie w organizmie człowieka! Równie groźna, a może nawet i groźniejsza jest kazeina – czyli kolejny enzym zawarty w krowim mleku. Kazeina wytwarza homocysteinę, która blokuje żyły i tętnice! Oznacza to, że mleko krowie może mieć wpływ na rozwój chorób serca i miażdżycy!

MIT 4 – Mleko zawiera dużo wapnia
W tym przypadku nie jest to do końca mit. Owszem mleko stanowi źródło wapnia, ale… aby dostarczyć wapń swojemu organizmowi wcale nie musisz pić mleka! Wapń znajduje się w wielu roślinach, a znacznie więcej niż w mleku jest go np. w sardynkach, migdałach i nasionach sezamu. Nie martw się, nie namawiam Cię do codziennego zajadania się sardynkami! Inne produkty bogate w wapń to m.in: biała fasola, kapusta, brokuły, szpinak i rukola. Nadmiar wapnia również może wpływać negatywnie na organizm. Paradoksalnie nadmierne dostarczanie organizmowi wapnia, którego nie może on “przetworzyć” w tak szybkim tempie może wywołać osteoporozę lub próchnicę. Potrzebujesz jeszcze więcej odpowiedzi na pytanie „czy mleko jest zdrowe”? Poznaj ostatni z naszych mitów!

MIT 5 – Mleko ze sklepu jest przebadane więc jest zdrowe
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Szczególnie szkodliwe dla człowieka jest mleko pasteryzowane (czyli przegotowane i ogrzewane). Jeśli więc decydujesz się na picie mleka – postaraj się to robić w małych ilościach, nie codziennie i wybierać to dobrej jakości! Natomiast jeśli właśnie dopadły Cię wątpliwości, czy mleko jest zdrowe i myślisz o wyeliminowaniu go z diety, przejdź do dalszej części artykułu, w której podpowiem Ci – czym zastąpić mleko krowie.

Mleko mleku nie równe – poznaj najzdrowsze zamienniki krowiego mleka!

Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez mleka – czy to do kawy czy np. dodawanego do owsianki na śniadanie, musisz koniecznie poznać najpopularniejsze zamienniki krowiego mleka! Roślinne odpowiedniki mleka zwierzęcego różnią się odrobinę smakiem (niektórzy twierdzą, że są znacznie smaczniejsze), jednocześnie są dużo bardziej zdrowe! Można by wręcz stwierdzić, odpowiadając tym samym na tytułowe pytanie: czy mleko jest zdrowe? Tak, jeśli jest pochodzenia roślinnego!

  • mleko migdałowe – zawiera małe ilości cukrów prostych i węglowodanów, ma mało sodu i 0% cholesterolu,
  • mleko kokosowe – domowe mleko kokosowe jest bogate w magnez, który pomaga regulować ciśnienie krwi; zawiera dużo wapnia i fosforu,
  • mleko z orzechów włoskich – zawiera dużo kwasów omega-3, które zmniejszają stany zapalne,
  • mleko sezamowe – obniża cholesterol, ma właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwalergiczne i antydepresyjne.

Mam nadzieję, że wśród wymienionych korzyści płynących z picia różnego rodzaju mleka pochodzenia roślinnego, trafisz na takie, które zachęcą do spożywania go, również Ciebie.

Ewolucja w służbie mleka

Współcześnie coraz więcej dietetyków i ekspertów zastanawia się nad tym, czy mleko jest zdrowe. Oczywiście, mi również dobrze znane są teorie zwolenników tego białego napoju, głoszące iż w drodze ewolucji organizmy ludzi zamieszkujących tereny Europy północnej i środkowej przystosowały się do spożywania znacznej ilości mleka, które przez wieki stanowiło jedno z głównych źródeł pożywienia naszych przodków.
Natomiast współcześnie szacuje się, że ok 10-20% naszego społeczeństwa może mieć mniejsze lub większe problemy z trawieniem laktozy. Notuje się niebywały rozwój nadwagi zarówno u dorosłych jak i dzieci, a także znaczny wzrost zachorowalności na choroby serca.

Nie możemy wskazywać mleka jako jedynego winowajcy odpowiedzialnego za taki stan rzeczy, jednak z pewnością ma ono spory udział w problemach zdrowotnych znacznej części naszego społeczeństwa.

Ilu ekspertów, tyle opinii na temat tego, czy mleko jest zdrowe. Najważniejsze, aby dbając o swoją dietę kierować się rozsądkiem i tym, co podpowiada nasz własny organizm. Niepokój może wzbudzać nadmiar spożywania mleka lub jakiegokolwiek objawy sugerujące rozwój chorób miażdżycowych czy nietolerancji laktozy.

 

Trener Personalny
Katarzyna Habura

kasia@fitkat.pl
www.fitkat.pl


Udostępnij i podziel się wiedzą!