Ciągle chorujesz? Masz już dosyć przyjmowania ogromnej ilości drogich i często nieskutecznych leków? Poznaj 7  produktów spożywczych, które dzięki swoim właściwościom biologicznym, pomogą ci zwalczyć przeziębienie i złagodzą jego objawy!

1. Czosnek

Od kilku tysięcy lat czosnek wykorzystywany jest jako środek leczniczy i jedna z najbardziej aromatycznych przypraw. W swoim składzie zawiera lotne związki siarkowe, olejki eteryczne, błonnik, cukry, organiczne związki siarki, flawonoidy, flawony, witaminy z grupy B, prowitaminę A, witaminę C, związki selenu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz niewielkie ilości uranu.

Wśród organicznych związków siarki zawartych w czosnku, wyróżnić można alliinę, która po przekształceniu do allicyliny, wykazuje większe właściwości bakterio i grzybobójcze niż penicylina. Dodatkowo, czosnek posiada właściwości przeciwutleniające chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników. Z tego powodu czosnek uważany jest za najbardziej skuteczny produkt żywieniowy wykorzystywany w zwalczaniu przeziębienia. Spożywanie czosnku zaleca się głównie w formie surowej, jako dodatek do sosów, zup, sałatek czy makaronów.

2. Miód

Miód wytwarzany jest przez pszczoły z nektaru kwiatowego lub spadzi. W jego skład wchodzą substancje o charakterze hormonalnym (np. acetylocholina, która obniża ciśnienie krwi), niewielkie ilości witamin z grupy B, mangan, żelazo, kobalt, potas, chlor, wapń, żelazo oraz fosfor.

Miód charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz antybakteryjnymi, dzięki zawartości nadtlenku wodoru (o działaniu przeciwdrobnoustrojowym), olejków eterycznych oraz flawonoidów.

Warto zapamiętać, że miód należy spożywać na zimno, gdyż już w temperaturze powyżej 40 stopni traci większość swoich właściwości odżywczych. Dużym błędem żywieniowym jest więc dodawanie miodu do ciepłych napojów.

3. Cebula

Cebula zawiera w swoim składzie między innymi witaminę A, chrom (pierwiastek, który wspomaga reakcję komórek na insulinę), disiarczek allipropylu oraz składniki odżywcze, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne oraz dezynfekujące – selen, cynk, duże ilości witaminy C oraz fitoncydy.

Ze względu na swoje właściwości oraz silny smak i aromat powinna być ona nieodłącznym składnikiem dań, które przyrządzamy.

4. Żurawina

żurawina
pixabay

Owoce żurawiny już od wieków są ważnym i chętnie spożywanym składnikiem diety. Z żurawiny przyrządza się m.in. dżemy, konfitury i soki, a także stosuje się ją jako dodatek do sosów, napojów czy mięs. Żurawinę stosowano jako lek w słowiańskiej medycynie ludowej i wykorzystywano ją do zwalczania m.in. reumatyzmu, przeziębienia, anginie oraz bólach żołądka.

Jej szerokie zastosowanie lecznicze związane są z bogatym składem chemicznym zawartego w nich soku. Żurawina zawiera duże ilości witamin, soli mineralnych, błonnika oraz związków bioaktywnych, które warunkują działanie przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. W skład owoców żurawiny wchodzą: związki fenolowe, antocyjany, flawonoidy, kwasy organiczne, triterpeny, katechiny, cukry (dekstroza, fruktoza) oraz znaczne ilości witaminy C.

Wszystkie te składniki wykazują działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

5. Olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera w swoim składzie duże ilości kwasu laurynowego, który przekształcany jest w organizmie człowieka w monolauryn. Wykazuje on silne właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i antypierwotniakowe. W przeciwieństwie do antybiotyków niszczących wszystkie drobnoustroje, monolauryn atakuje tylko szkodliwe wirusy i bakterie. Warto zaznaczyć, że kwas laurynowy występuje w większych ilościach tylko w oleju kokosowym oraz w mleku matki.

6. Papryka Chili

Ostra papryka chili zawiera w swoim składzie kapsaicynę – substancję o silnym działaniu bakteriobójczym, duże ilości witaminy C oraz E. Oprócz działania przeciwdrobnoustrojowego przypisuje jej się właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego. Papryka chili doskonale może się sprawdzić jako dodatek do zup i sosów.

7. Tłuste ryby morskie

Tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki, halibut, śledź, makrela) są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Ich wpływ na niwelowanie przeziębienia polega na wzmacnianiu aktywność fagocytów – krwinek, które „pochłaniają” bakterie, uczestniczeniu w syntezie prostaglandyn (o działaniu przeciwzapalnym) oraz łagodzeniu kaszlu. Źródłem kwasów omega-3 jest również olej lniany.

Piśmiennictwo
1. Stobnicka A., Gniewosz M.: Możliwości wykorzystania właściwości żurawiny we współczesnej medycynie. Postępy Fitoterapii 2010; 3: 170-175.
2. Mazerant A.: Mała księga ziół. Warszawa: Inst. Wyd. Zw. Zawodowych, 1990.
3. Kędzia A.: Olejek czosnkowy – skład chemiczny, działanie farmakologiczne i lecznicze, Postępy Fitoterapi 2009; 3.
4. Josling P.: Preventing the common cold with a garlic supplement: a double-blind, placebo-controlled survey. Adv Ther. 2001; 18(4):189-93.


Udostępnij i podziel się wiedzą!